Renaissance Heroes

Renaissance Heroes Online, ArkArena tarafından Türkçe olarak yayınlanan, ana teması 16. yüzyıla kadar uzanan oldukça özgün bir hikayeye sahip, yabancı basın tarafından DaVinci Online olarak da adlandırılan, hızlı ve aksiyon dolu bir MMOFPS oyunudur. Unreal 3 grafik motoru ile geliştirilen, son yıllarda görmeye alışık olduğumuz çağımızın silah türleriyle donatılmış FPS oyunlarının aksine Renaissance Heroes, Quake gibi sevilen ve eski oyunların veliahtlığına şimdiden aday gibi duruyor. Çoğu oyunda göremediğimiz zeminden ek güçlendirme alarak yeni özellikler kazanma şansı da Renaissance için önemli özelliklerden bir tanesi. Bu özelliği aktif olarak kullanabilmek için oyun esnasında çok çeşitli güçlendirmeleri sürekli toplamak gerekiyor. Oyun adından da anlaşılacağı gibi Rönesans döneminin esintilerini taşıyor. Oyunda mevcut olan haritalar, karakterler, silahlar ve sesler neredeyse Rönesans’ı bizlere yeniden yaşatıyor. Oyunun hikayesinde; ünlü sanatçı Leonardo da Vinci’nin dünyayı değiştirebilecek bir zaman makinesi icat ettiği ve ölümünden sonra icat planlarının dünyanın farklı bölgelerine dağılmasıyla birlikte bu planların peşine düşen farklı grupların savaşları konu ediliyor. Oyundaki haritalarda da yine hikayeye özgü Leonardo da Vinci’nin kişisel yapılarıyla, İstanbul’a özgü saraylar ve hamamların bulunması, oyuna ayrı bir gerçekçilik katmış bulunmakta.

Renaissance Heroes

Yüksek bir tempoya sahip olan oyun, uçurumlar, zıplama rampaları gibi adrenalini arttıran güzel özelliklerle kombine edilmiş durumda. Geniş bir ürün yelpazesindeki silahların içinde; gülle atan toptan, uzun mesafeli oklara, orta mesafeli barutlu silahlara veya yakın dövüş için kullanılabilecek balyozlara uzanan oldukça tatmin edici bir koleksiyon bulunmaktadır. Bilmeniz gereken ise; bu dünyada asla bir makineli tüfeğe veya kesin nişancı tüfeğine rast gelemeyecek olmanız. Çünkü tüm silahlar içlerinde bulundukları dönemi yansıtacak şekilde tasarlanmışlar ve silahların özelliklerinin yükseltilerek geliştirilebiliyor olması da ayrı bir özellik.

Oyunda birbirinden oldukça farklı alanlarda uzmanlaşmış ve özgün hikayelere sahip karakterler mevcut. Her karakter kendi hikayesine uygun giyinmiş şekilde karşımıza çıkıyor. Oyuna başlangıçta kullanılabilir olan birbirinden farklı sekiz adet karakter var ve hepsinin de farklı savaş teknikleri ve özellikleri bulunmakta. Örneğin; Aisha adlı karakter, yay türünde silahlarda ustayken, Bart bir yakın dövüş uzmanı. Ayrıca oyun oynarken de yeni karakterler açılabiliyor. Karakterlerin hepsi oyun içerisinde bulunan market bölümünden satın alınacak kostümlerle veya nispetlerle özelleştirilebiliyor. Bu karakterlerin en sinir bozucu özelliği ise; öldürdükten sonra üstünüzde dans etmeleri. Bu sebeple; özellikle hırslı ve çabuk sinirlenen oyuncular tarafından oldukça zorlayıcı bir oyun olacağı aşikar.

Renaissance Heroes

Bireysel, takım maçı veya birebir düello gibi farklı oyun modlarına sahip olan Renaissance Heroes‘da ayrıca kendimizi test etmek istersek farklı zorluk derecelerine sahip botlara karşı oynamamız da mümkün. Bilindik bu modların yanı sıra Bayrak kapma temalı bir tür oyun olan eğlenceli Kaptı Kaçtı ile de keyifli dakikalar geçirebiliriz. Görev sistemi de bulunan Renaissance Heroes’de yapacağımız görevlerle ve savaşlardaki becerilerimize göre yüze yakın başarı kilidini açabilir ve karakterinizin gelişimine katkıda bulunabiliriz.

İlk Bakış & Oyun Sistemleri

Oyun içerisinde hem yön tuşları, hem de W,A,S,D tuşlarının kullanılması, oyuna kazandırılmış artı yönlerden bir tanesi. Ayrıca yerlerde bulunan güçlendirmelerin sadece üstlerine gidilerek toplanması da oyunun akıcılığı ve hız kesmemesi açısından oldukça hoş bir özellik. Yeni başlayanlar için farklı düzeylerde seçilebilecek zorluklar, bireysel veya takım bot oyunları ilk aşamada oyuna alışılması açısından güzel olmuş. Göz yormayan ara yüz, oyunun menüleri, neredeyse her yaştan kitlenin kavrayabileceği şekilde tasarlanmış. Ana menüde doğrudan karşımıza çıkan sohbet bölümü, maç oluşturma veya hızlı katılma tuşları, sorulması muhtemel sorular için hazırlanmış ve kolay anlaşılır tarzda dizayn edilmiş yardım bölümü, yardım bölümünde anlatımların yazılı ve görsel şekilde yapılması çoğu FPS oyununda bulunmayan özelliklerden başka bir tanesi olmuş. Bunun dışında silah ve giysilerin grafikleri oldukça gerçekçi ve 16. yüzyıl motiflerini neredeyse her bir kostüm üzerinde fark edebiliyoruz. Karakterlerin sesleri ve kendilerine özgü hareketleri de oyuna ayrı bir gerçekçilik katmış bulunmakta. Gerek karakter gerekse oyun içi grafikleri açısından oyuna söylenilecek olumsuz hiçbir söz yok. Haritalar güzel ve oynanabilirlik açısından zevk veriyor.

Oyunda şu anda güncel olarak 6 farklı oyun modu bulunuyor. Farklı mod türlerine göre değişiklik gösterebilen oyuncu sayılarında maksimum 6 vs 6’ya kadar çıkılabiliyor. Oyun modlarını biraz daha incelemek gerekirse; maç sonunda en fazla öldürme sayısına sahip olan takımın kazandığı ölüm maçı, arkadaşlarla birlikte oynanabilen bir oyun moduyken, rakip takımın merkezine girerek puan kazanılan Hezarfen gibi farklı ve eğlenceli modlar da mevcut. Ayrıca belirlenmiş bir noktayı ele geçirerek ve bir yandan da aynı bölgeyi ele geçirmeye çalışan rakip takımla savaşarak oldukça hareketli ve zevkli Hakimiyet adında başka bir oyun modu da bulunmakta. Bayrak ele geçirerek puan kazanılan Kaptı Kaçtı gibi farklı bir oyun modunun yanında, birebir düello modu ve herkesin tek olduğu ölüm maçı da Renaissance Heroes’in diğer oyun modlarından.

Renaissance Heroes

Oyunda bulunan görevler ve başarı sistemi oldukça güzel işlenmiş. Başarı puanı kazandıkça farklı profil arka planları alınabiliyor. Görevleri tamamladıkça da ekstra bonuslar kazanılabiliyor. Günlük görevler ve başarılar giriş ara yüzündeki görevler kategorisinden takip edilebiliyor.

Oyunda kendi sıralamamızı ve istatistiklerimizi görebilmenin yanı sıra, farklı istatistik türlerine göre sıralanmış olan bulunduğumuz serverin en iyi oyuncularını da takip edebilir ve tanınmış bir oyuncu olmak için bu yarışa biz de katılabiliriz.

Oyunda bulunan farklı özelliklerden bir tanesi de; Nispet ve EDO(En Değerli Oyuncu) eşyaları. Mağazadan satın alınabilen bu eşya türlerinden Nispet’in kullanımı; düşmanı öldürdükten sonra Z tuşuna basılarak uygulanıyor. Eğer Nispet başarılı olursa, karakterimiz ekstra bir özellik kazanıyor. EDO(En Değerli Oyuncu) eşyası ise; bir karşılaşma sonunda oyuncu sıralamasında birinci gelinirse, bize fazladan tecrübe bonusu kazandırıyor.

Yerden toplanan güçlendirmeler arasında; can puanı veren, zırh veren, cephane veren güçlendirmeler bulunuyor. Ayrıca özel bir silah veren veya hasarı arttıran güçlendirmeler de mevcut. Rakiplerden önce davranarak bu güçlendirmeleri toplamaksa; hayatta kalmanın birinci kuralını oluşturuyor.

Renaissance Heroes

Oyun sırasında dengeleri değiştirebilecek 2 farklı özellikten daha bahsetmek istiyorum; bunlardan birincisi gazap modu ve ekstra bonus kazanmak için yapılan farklı hareketler. Gazap modunu kısaca özetlemek gerekirse; karşılaşma sırasında ekranın sol alt kısmında bulunan Gazap adlı çubuk, herhangi bir rakip öldüremeden ardarda ölmeye devam ettikçe dolmaya başlıyor. Ancak dolması için gereken koşullardan biri de; takımımızın o sırada yeniliyor olması. Çubuk dolup öfke modu aktifleştiği zaman ise; bize ekstradan hareket hızı, silah hasarı, can puanı ve zırh gibi limitli bir süre için geçerli olacak olan özellikler kazandırıyor. Diğer bir özellik ise; her karşılaşmada bizden istenen 3 farklı görevin olması. ‘’Maç Hedefi’’ olarak da adlandırılan bu bölümde, maç sırasında bizden istenen görevleri yerine getirdiğimizde, ekstra puan, tecrübe ve malzeme kazanma şansımız bulunmakta. Ayrıca oyun içinde ekstra puan kazanabilmek için; rakibi kafadan vurma, üstüne zıplayarak öldürme veya bir bomba ile öldürme gibi hareketler de yapabiliyoruz.

Renaissance Heroes incelemesinde son olarak bahsetmek istediğimiz kısım silah güçlendirme bölümü. Basit bir ara yüze sahip olan bu menüde, farklı ustalardan farklı güçlendirme seçeneklerini inceleyebiliyor ve gerekli malzemeler ile güçlendirme işlemini gerçekleştirebiliyoruz. Güçlendirme aşamasından sonra ise ortaya çıkacak sonuç; tamamen olumlu olabileceği gibi, bazen silahımızın bazı özelliklerinin gerilemesine neden de olabiliyor. Bu da Renaissance Heroes’da asla mükemmel bir silah yada karakter olamayacağını ve her zaman oyunculuğun ön planda olduğunu bizlere gösteriyor.

ArkArena bünyesinde Türkiye’de yayın hayatına başlayan Renaissance Heroes ile alakalı söyleyeceklerimiz şimdilik bu kadar. Hızlı oynanış yapısı, fantastik dünyası ve Rönesans döneminden çıkagelen karakterleri ile Renaissance Heroes, MMOFPS piyasasında önümüzdeki yıllarda adından daha çok söz ettireceğe benziyor.

Army Rage

Army Rage, Jave9 tarafından Türkçe ve ücretsiz olarak yayınlanan tarihi bir MMOFPS tür oyundur. Üç farklı oyun modu, bulunan Army Rage‘de diğer FPS türlerinde görmeye pek alışık olmadığınız 2.Dünya Savaşı sırasında kullanılan gerçek ekipmanları bulacaksınız. Yakın mesafelerde alev silahı ya da uzak mesafelerde etkili hasarlar verebileceğiniz roket atarlar bu ekipmanlardan bazılarıdır. Bunların dışında oyun içinde yer alan tankları ve kurulabilen ağır makineli silahları kullanabilirsiniz.

İki farklı takımın birbirleri ile amansız mücadelesi sırasında seçebileceğiniz dört farklı karakter olacaktır. Bunları kısaca tanıtmak gerekirse,

Komando: Her türlü cephe ve mevzide en başarılı çarpışmaya çıkarmak için kuşanmış askerlerdir.

Nişancı: Geniş cephelerde, uzak mesafelerden düşmanlarını avlamak için gerekli tüm beceri ve donanıma sahip olan askerlerdir.

Destek: Her ekibin ihtiyacı, her cephenin vazgeçilmez birimidir.

Teknisyen: Düşman zırhlılarını roketatarı ile konserveye çeviren, savaş alanının stratejik noktalarına kurduğu ağır makineli silahlarla düşman akınlarını durduran tam bir ileri cephe askeri.

Takım Çarpışması, Taarruz ve Tepenin Hakimi isimli oyun modlarından birini seçerek en fazla 24 kişi ile sınırlandırılmış Army Rage oyun odalarında bu tarihi savaşı tecrübe edebilirsiniz.

War Thunder

War Thunder: World of Planes, Gaijin Entertainment tarafından yayınlanan, tarihin en kritik hava savaşlarını konu alan farklı bir hava simülasyonu oyunudur.

War Thunder: World of Planes, İkinci Dünya Savaşı sırasında çeşitli başarılara imzalar atan, savaşın yönlerini değiştiren askeri havacılığa adanmış bir MMO’dur. Oyunda büyük savaşlara katılarak tüm dünyadaki oyuncular beraber oynayabilirsiniz. Oyunda tek başına başarılara imza atan bir kahraman da olmak mümkün, askeri bir filoya katılarak başarılara imza atmak ta.

War Thunder: World of Planes, ayrıntılı kokpitleriyle, yükseltilebilir onlarca silah çeşitleriyle, her bölümünde farklı becerilere sahip olabileceğiniz, tarihsel bakımdan gerçek uçak modellerine erişebileceğiniz, son derece detaylı ve kişiselleştirilmiş bir havacılık deneyimi sunuyor. Oyunun detaylarına o kadar fazla önem verilmiş ki, kendinizi birden bire İkinci Dünya Savaşında görevli bir askeri pilot olarak hissedebilirsiniz.

Gerçek İkinci Dünya Savaşı deneyimi tabiki sadece göklerle sınırlı değildir. War Thunder: World of Planes, karada ve denizde de mücadele etmek için oyunculara izin vermektedir. Oyunun CO-OP özelliği sayesinde müttefiklerinizle ister ortak görevleri yapın isterseniz düşman kuvvetlerine karşı yoğun ve zorlu savaşlara katılın.

Wargame 1942


Wargame 1942 oyunu, Desert Operation oyununun yayıncısı Looki tarafından yayınlanan tarayıcı tabanlı bir savaş ve strateji oyunudur. İkinci Dünya Savaşı sıralarında geçen Wargame 1942‘de oyuncular ülkelerini lider olabilmek için askeri ve ekonomik yönden geliştirmesi gereklidir. Bu liderlik savaşında ülke savunmanızın da iyi olması gereklidir çünkü düşman oyuncular tarafından saldırılara maruz kalacaksınız. Bu nedenle ilk etapta daha çok savunma ağırlıklı bir ordu yetiştirip geliştikçe saldırı ağırlıklı bir ordu geliştirebilirsiniz.

Bilindik tarayıcı tabanlı strateji oyunlarında olduğu gibi Wargame 1942‘de de kaynak toplamak ve depolamak gerekmektedir. Bu kaynaklar ülkenizin gelişimi için gerekli en önemli etkendir. Çevrenizde bulunan kaynakları en iyi şekilde toplayarak ve değerlendirerek ülkenizin ekonomisini büyütebilir ve güçlenen ekonominiz ile de ordunuzu teknolojik olarak geliştirebilir, güçlü askeri birlikler oluşturabilir ve düşmanlarınıza karşı başarılı savaşlar gerçekleştirebilirsiniz.

Genel olarak Wargame 1942‘yi değerlendirmek gerekirse; ilk etapta sürükleyici bir oyun niteliğinde olmamasına rağmen, yavaş yavaş gelişen ekonomi ve ekonominin gelişimine bağlı olarak güçlenen ordular sayesinde oyunun tadını çıkarmayı sağlıyor. Eğer bir oyunda grafik ve animasyona çok fazla önem vermiyorsanız ve gerçek bir strateji tadı yaşamak istiyorsanız Wargame 1942‘yi denemekte fayda var.

Goodgame Empire

Goodgame Empire strateji oyunu, Alman online oyun geliştiricisi Goodgame tarafından geliştirilen, kullanıcılarına kendi kalelerini kurup eski çağ savaşlarına katılma imkanını sunuyor. Özellikle de Age of Empires benzeri strateji oyunu seven oyuncular için başarılı bir alternatif olan Goodgame Empire internet tarayıcısı üzerinden oynanabilen bir oyun olarak dikkat çekiyor.

Kullanmış olduğunuz internet tarayıcınız üzerinden doğrudan oynayabileceğiniz Goodgame Empire’ı dilerseniz bilgisayarınıza indirerek de oynayabilirsiniz. Online bir strateji oyunu olan Goodgame Empire’a katılıp oynamaya başlamak için basit bir üyelik işlemi gerekiyor. Oyuncu adı, E-posta adresi ve şifrenizi belirleyerek hızlı bir
şekilde kayıt olabileceğiniz Goodgame Empire’da hemen kendi kalenizi kurabilir ve oynamaya başlayabilirsiniz.

Oyuna başladığınız zaman kendi krallığınıza sahip oluyorsunuz, yapmanız gereken kendi krallığınızı olabildiğince geliştirebilmek. Krallığınızı geliştirmek için klasik strateji oyunlarında olduğu gibi farklı maden arayışlarına girişmeli ekonomik olarak gelişmelisiniz. Ekonomik olarak büyümenin yanı sıra krallığınızı askeri açıdan da
geliştirmeli ve düşman krallıklardan gelebilecek saldırıları bertaraf etmelisiniz.

Sahip olduğunuz ordu ile sadece savunma değil saldırılarda gerçekleştirebilirsiniz. Giriştiğiniz savaşlar sonucunda farklı krallıkları ele geçirerek kendi krallığınızı ve sınırlarınızı genişletebilirsiniz. Goodgame Empire’da yer alan diğer krallıklar ile doğrudan iletişime geçebilir ve kendi aranızda anlaşarak güçlü bir ittifak sağlayabilirsiniz. Böylece oyunda her açıdan daha güçlü olabilir ve sıkı dostluklar kazanabilirsiniz.